Produkty z których można przygotować zbilansowany posiłek

Zbilansowana dieta – uniwersalne wskazówki

Przeczytaj w 2 min

Jak zacząć jeść zdrowiej i odpowiedzialniej? Czy istnieją uniwersalne wskazówki, które można łatwo wdrożyć w celu lepszego odżywiania się? O czym warto pamiętać w kwestii diety? Sprawdźmy!

Zbilansowana dieta jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Odpowiednie proporcje składników odżywczych wynikające z rozsądnego, zdrowego odżywiania a także szczupła sylwetka mogą nam pomóc w walce z różnymi chorobami lub mogą stanowić formę działań profilaktycznych (np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, będącej najczęstszą chorobą układu ruchu). Czy istnieją jednak zasady żywieniowe, których warto przestrzegać przez cały czas? I takie, które jednocześnie można wdrożyć od zaraz?

Poznaj uniwersalne zasady zdrowego odżywiania!

Swój proces żywienia powinniśmy zawsze konsultować z dietetykiem lub lekarzem. Prawidłowo skonstruowana dieta może nam pomóc znacznie lepiej zadbać o swoje zdrowie. Jeśli jednak już teraz pragniemy jeść odpowiedzialnej, spróbujmy wdrożyć następujące kroki:

  1. Pijmy dużo wody! Woda wspomaga wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Dbajmy o jej obecność w swojej diecie i pijmy minimum 2l wody dziennie. Ograniczmy natomiast spożycie słodkich napojów, zwłaszcza tych gazowanych, a także słodzonej herbaty i kawy.
  2. Spożywajmy kilka mniejszych posiłków dziennie, zamiast np. dwóch bardzo dużych. Jedzmy także o stałych porach. Starajmy się zachować odpowiednie odstępy pomiędzy posiłkami w taki sposób, aby nie najadać się na chwilę przed pójściem spać.
  3. Układajmy posiłki w oparciu o warzywa. Warzywa to istna bomba witaminowa dla organizmu. Stanowią także źródło błonnika oraz składników mineralnych. Dzięki temu, że najczęściej są niskokaloryczne, możemy uczynić je bazą każdego swojego dania.
  4. Unikajmy smażonego: wybierajmy potrawy pieczone i gotowane. Sięgając jednak po olej i dania z jego dodatkiem zadbajmy o to, aby nie ograniczać się do oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Eksperymentujmy z innymi olejami, takimi jak na przykład olej lniany, olej z pestek dyni czy też olej arachidowy.
  5. Odstawmy słodycze lub znacząco ograniczmy spożycie cukru. Zamiast słodkich, wysoko przetworzonych przekąsek wybierajmy ich lekką alternatywę: sałatki ze świeżych owoców, naturalne jogurty z garścią niesolonych orzechów i pestkami (słonecznika lub dyni) lub wysokiej jakości wieloziarniste, ciemne pieczywo np. z pastą warzywną własnej roboty.
  6. Czytajmy składy. Nauczmy się czytać etykiety, aby unikać wysoko przetworzonych produktów zawierających sztuczne barwniki, konserwanty, tłuszcze typu trans, syropy glukozowo-fruktozowe i inne, niezdrowe substancje.
  7. Zrezygnujmy ze słonych przekąsek, takich jak chipsy, paluszki i popcorn. Najłatwiejszą metodą jest po prostu rezygnacja z ich zakupu.
  8. Tyle dań i ich głównych elementów ile tylko jesteśmy w stanie, przygotowujmy samodzielnie. Nie wybierajmy gotowych rozwiązań typu instant.
  9. Unikajmy fast-foodów i jedzenia poza domem. Może na tym skorzystać nie tylko nasz organizm, lecz także portfel.
  10. Notujmy. Zapisujmy, ile i co zjedliśmy. Uczmy się systematyczności i odpowiedzialnego planowania żywienia. Pilnujmy tego, co jemy. Obserwujmy, co wpływa na nas pozytywnie, a co nam szkodzi – w końcu każdy organizm jest inny!

Pamiętajmy też, że jedzenie to nie tylko przyjemne doświadczenie – to za każdym razem wzięcie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Dbajmy o swoje organizmy, jedząc świadomie. To proste – i możemy zacząć od zaraz!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.