Wegańskie burgery

Wege pułapki, które nie sprzyjają odchudzaniu

Przeczytaj w 2 min

Kuchnia wegańska jest powszechnie postrzegana jako zdrowa i lekka. Czasem jednak zapominamy, że również dania z dopiskiem wege mogą być tuczące i nie sprzyjać odchudzaniu. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy sięgamy po roślinne przysmaki, a jednocześnie pragniemy dbać o swoją sylwetkę?

Kuchnia wegańska, eliminująca wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego, kojarzy się wielu osobom z jedzeniem lekkim, które może skutecznie pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Restauracje serwujące dania wegańskie i wegetariańskie cieszą się rosnącą popularnością – kojarzą się ze zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych lokali. I choć wiele roślinnych propozycji to znacznie lepszy wybór niż ich mięsne odpowiedniki, to jednak wiele wege potraw ma dużo kalorii i wysoką zawartość tłuszczu przez co sięganie po nie podczas procesu odchudzania nie jest najlepszym pomysłem. Na które przysmaki kuchni wegańskiej szczególnie warto uważać? Czego unikać podczas walki o szczuplejszą sylwetkę?

Falafel

Niewielkie kulki przygotowywane najczęściej z ciecierzycy to danie, które bez problemu dostaniemy w wielu lokalach, a także punktach typu street food. Falafel powoli staje się w Polsce niemal tak popularny jak kebab. I choć jego bazą jest zdrowa roślina strączkowa, ciecierzyca, to jednak smażony w głębokim tłuszczu falafel, serwowany najczęściej z pitą i tłustymi sosami z pewnością nie jest sprzymierzeńcem osób na diecie.

Smażone bataty

Odwiedzając restauracje serwujące dania wegetariańskie i wegańskie, często możemy znaleźć w karcie frytki z batatów. Teoretycznie mogłoby się wydawać że jest to znacznie lepsza wersja niż ta tradycyjna – robiona z ziemniaków. Niestety smażone w głębokim tłuszczu bataty nie są najlepszym wyborem dla osób na diecie. I choć bataty mają niższy indeks glikemiczny od ziemniaków, a także wiele cennych składników odżywczych, to jednak w formie tłustej przekąski, najczęściej obficie doprawionej solą, z pewnością nie będą sprzyjać odchudzaniu. Jeśli tylko mamy możliwość, postawmy na wersję pieczoną!

Wegańskie hot-dogi i burgery

Jeśli zamierzasz schudnąć, omijaj lub chociaż ograniczaj również fast-food w wydaniu wege. Wegańskie burgery oraz hot-dogi, mimo że są w 100% roślinne, zawierają tłuste składniki i mogą stanowić istną bombę kaloryczną. Warzywne kotlety nasączone tłuszczem a także bułki chłonące kaloryczne sosy z pewnością nie pomogą w gubieniu zbędnych kilogramów. Taką przekąskę lepiej zamówić w popularnej formie bowla i dodatkowo poprosić o pieczoną wersję głównego wege dodatku.

Pamiętaj, że dieta roślinna również musi być rozsądnie zaplanowana. To, że danie ma dopisek „wege” lub symbol zielonego listka przy nazwie jeszcze nie oznacza niskiej kaloryczności! Jeśli tylko masz taką możliwość, zawsze czytaj składy lub staraj się wybierać lżejszą wersję tych samych dań.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.