Kobieta ma problem wyjść z łózka na poranne bieganie

Dlaczego nie możesz zacząć biegać?

Przeczytaj w 2 min

Chociaż myśli o bieganiu regularnie powracają, to nadal pozostają tylko… myślami. Mimo wielu prób, nie możesz się po prostu zmobilizować i zrobić pierwszego kroku w stronę regularnych treningów. Dlaczego początki są takie trudne? Jak się przełamać i zacząć biegać?

Powtarzasz sobie, że w końcu nadszedł ten moment – teraz założysz buty do biegania i wyruszysz zrobić swoje pierwsze kilometry. Jednak mimo dużych chęci, ponownie nie decydujesz się na wyjście z domu. Coś po raz kolejny Ci to uniemożliwia. Co to takiego? Dlaczego tak się dzieje? Powody są różne…

Źle rozplanowana lub zła dieta

Dieta przy aktywności fizycznej jest bardzo ważna. Jeśli głód lub wrażenie ciężkości w żołądku uniemożliwia Ci wyjście na trening, oznacza to, że Twoje posiłki nie są odpowiednio zaplanowane pod kątem podjęcia wysiłku fizycznego. Aby przezwyciężyć tę przeszkodę, poszukaj informacji o właściwym planowaniu żywienia u biegaczy. Przykładowy jadłospis możesz znaleźć w jednym z naszych artykułów: Biegasz rekreacyjnie? Sprawdź przykładowy jadłospis w dniu treningowym.

Stres

Może stresować Cię na przykład fakt, że Twoja kondycja nie jest najlepsza – że to jeszcze nie ten moment, aby zacząć biegać: zwłaszcza w miejscu publicznym. Powstrzymują Cię też myśli krążące wokół domowych treningów i polepszenia swojej formy we własnych czterech ścianach przed rozpoczęciem przygody z bieganiem. Niestety w kwestii domowych treningów motywacja się nie pojawia… To zjawisko błędnego koła może przerwać np. pierwszy trening w towarzystwie znajomego. Czasem znacznie raźniej jest biegać z kimś bliskim. Do treningów dodatkowo zmobilizuje nas wtedy swoja wzajemna obecność i chęć wspólnego spędzenia czasu.

Brak właściwego wyposażenia

Za każdym razem, kiedy myślisz o bieganiu, dochodzisz do wniosku, że czegoś Ci brakuje: odpowiednich butów, spodni, kurtki lub koszulki. Niestety myśli o zakupie szybko odsuwasz, a szukanie odpowiednich elementów stroju we własnej szafie wydaje Ci się chybionym pomysłem. Pamiętaj jednak, że wcale nie potrzebujesz najwyższej klasy gadżetów i profesjonalnej odzieży, aby rozpocząć amatorskie treningi. Więcej na temat wyposażenia możesz przeczytać w naszym artykule: Wyposażenie początkującego biegacza: co warto kupić, a co pominąć?

Nie wiesz, jak zacząć

W teorii wszystko brzmi naprawdę łatwo – wyjść z domu i po prostu zacząć biegać. Ale o czym należy pamiętać podczas pierwszego treningu? Co ze sobą zabrać? Jaką postawę utrzymać? Ile przebiec kilometrów? Co właściwe jest ważniejsze – czas czy dystans? Kiedy zrobić przerwę? No i jak się prawidłowo rozciągać? Być może te i inne pytania, na które nie znasz odpowiedzi, skutecznie zniechęcają Cię do pierwszego treningu. Co więcej, szukając odpowiedzi, natrafiasz na wiele sprzecznych opinii. W takim przypadku postaraj się trzymać jednego, profesjonalnego źródła. Mogą to być jakościowe magazyny i portale dla biegaczy, do których piszą doświadczeni praktycy. Możesz także zasięgnąć porady lekarza ortopedy oraz trenera personalnego, a w przypadku żywienia i postawy również fizjoterapeuty oraz dietetyka.

Brakuje Ci motywacji

Nie wiesz, jak znaleźć odpowiednią motywację? Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz zacząć biegać. Jeśli są to powody związane ze zdrowiem, wyglądem i samopoczuciem, stwórz własną tablicę motywacji – może być wirtualna (prostym narzędziem do zbierania motywacyjnych tipów, obrazków i cytatów jest np. Pinterest) lub rzeczywista, którą umieścisz w widocznym miejscu w swoim domu. Załóż sobie prosty cel biegowy i na początku zacznij od jego realizacji, zerkając na motywacyjne hasła i fotografie, kiedy tylko tego potrzebujesz!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.