Dolina Gąsienicowa w Tatrach

Wybierasz się w Tatry? O tym musisz pamiętać!

Przeczytaj w 2 min

Jedni z nas są miłośnikami długiego wylegiwania się na plaży. Inni jednak wolą góry: spacery dolinami, pokonywanie kolejnych szlaków, czy też, w przypadku bardziej zaawansowanych, emocjonującą wspinaczkę. Jeżeli w tym roku należysz do grona osób stawiających na magię gór i zamierzasz odwiedzić Tatry (być może po raz pierwszy lub po długich latach przerwy), zobacz, o czym szczególnie warto pamiętać.

Wakacje w Tatrach to nie tylko szansa na podziwianie pięknych krajobrazów – to także szansa na aktywny wypoczynek. Aktywność ta potrafi być jednak jeszcze bardziej emocjonująca niż jakikolwiek inny sport, który można uprawiać regularnie w domu. Wielu amatorów gór z łatwością zakochuje się w niepowtarzalnym klimacie, widokach oraz przyjemnej formie spędzania wolnego czasu na łonie natury, jaką stanowią górskie wędrówki. Miłość ta niestety bywa niebezpieczna: zwłaszcza, jeśli na tatrzański zew podatni są ci turyści, którzy uprawianie sportów ograniczają na co dzień do minimum. Kuszące trasy to przede wszystkim te coraz bardziej wymagające pod kątem technicznym i sprawnościowym. A niestety nie każdy jest przygotowany na związane z tym trudności. O czym zatem szczególnie warto pamiętać przed wizytą w Tatrach?

1. Mierz siły na zamiary

Jeśli poza okresem wakacyjnym rzadko uprawiasz sport, dobieraj odpowiednie szlaki do swoich możliwości. Możesz zacząć od spokojnych spacerów dolinami, od wędrówki na Grzesia w Tatrach Zachodnich, wyprawy na Czerwone Wierchy z Doliny Miętusiej lub na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. O każdej trasie najpierw przeczytaj jak najwięcej w sieci – zobacz, ile zajmie Ci jej pokonanie i zastanów się, czy dasz radę przejść tyle kilometrów jednorazowo. Weź pod uwagę swoją sprawność – przeforsowanie może nie tylko sprawić, że podczas tego wyjazdu nie podejmiesz już więcej aktywności w górach, lecz także może być niebezpieczne dla zdrowia (np. dla stawów). Wyposaż się też koniecznie w mapę i pamiętaj: kolory szlaków w Tatrach nie oznaczają stopnia trudności trasy, dlatego nie sugeruj się nimi przy planowaniu swojej wycieczki!

2. Dobrze się wyposaż

Pogoda w górach jest zmienna, dlatego nawet w środku lata miej przy sobie ciepłe ubranie, prowiant (po którym śmieci nigdy nie zostawiaj na szlaku!) i odpowiednią ilość płynów. Upewnij się, że Twoje obuwie jest wygodne oraz że ma odpowiednio dostosowaną podeszwę do wędrówki w różnych warunkach. Miej przy sobie telefon komórkowy, a przed wyjściem poinformuj bliskich, dokąd dokładnie się wybierasz.

3. Nie bój się zawrócić

Czasem ambicja utrudnia nam decyzję o zawróceniu zaledwie kawałek przed szczytem. Pamiętaj jednak, że góra nie ucieknie, a jeśli samopoczucie, warunki atmosferyczne lub kondycja nie pozwolą Ci na dalszą, swobodną wędrówkę, to nie bój się zrezygnować. Nie warto ryzykować: zawsze możesz podjąć kolejną próbę zdobycia szczytu w bardziej sprzyjającym momencie. Zawracając, trzymaj się szlaku i upewnij się, że możesz z powrotem podążać tą samą trasą.

Będąc w górach, zawsze stawiaj na pierwszym miejscu zdrowie i bezpieczeństwo: swoje oraz innych. Ta zasada sprawi, że Twoje wczasy, niezależnie od liczby pokonanych kilometrów czy zdobytych szczytów, będą komfortowe i zaowocują w miłe wspomnienia. Udanego wyjazdu!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.