Jak zacząć zdrowo się odżywiać
O zdrowym odżywianiu rozmawia praktycznie każdy – przynajmniej okazjonalnie. W internecie można znaleźć mnóstwo diet propagowanych jako zdrowe i skuteczne. Programy telewizyjne dostarczają porad i przepisów. Łatwo się w tym pogubić ze względu na ogrom sprzecznych informacji. A w gruncie rzeczy zdrowe odżywianie jest proste. I wcale nie wymaga rezygnacji ze wszystkich przyjemności.
Zbilansowana dieta – dlaczego warto ją stosować?
Kształtowanie zdrowych nawyków i umiejętność wprowadzenia ich w życie to klucz do dobrego zdrowia i ładnej sylwetki. Bardzo powszechnym problemem rozwiniętych społeczeństw jest zainteresowanie zdrowym odżywianiem dopiero w momencie pojawienia się problemów zdrowotnych lub potrzeby zgubienia nadwagi. Na szczęście podejście to zmienia się z roku na rok i coraz częściej zbilansowana dieta staje się celem samym w sobie.
Jedzenie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną. Dobór produktów spożywczych, ich przygotowanie, a także w dużej mierze sposób i częstotliwość jedzenia oddziałują istotnie na samopoczucie i ogólny stan organizmu. Osoby, które dbają o dietę:
- mają więcej energii,
- są bardziej aktywne,
- mają silniejsze mięśnie i kości,
- są mniej narażone na choroby przewlekłe: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia i osteoporozę,
- są obarczone niższym ryzykiem zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów,
- cieszą się lepszą kondycją psychiczną i dobrym nastrojem.
Rola zdrowego odżywiania jest nie do przecenienia w prewencji chorób i ogólnej kondycji. Ze względu na dietę niskiej jakości, życie w stresie, niedobory snu i brak aktywności fizycznej osoby w coraz młodszym wieku zapadają na choroby przewlekłe. Zdrowe odżywianie pozwala często im zapobiec, a gdy już się pojawią – złagodzić przebieg lub czasem nawet wyleczyć.
Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to nie tylko metoda na szczupłą sylwetkę, ale przede wszystkim – na dobry stan zdrowia.
Jak zacząć zdrowo się odżywiać?
Nie ma jednej prawidłowej metody zdrowego odżywiania. Zbilansowana dieta będzie różniła się w zależności od stanu zdrowia, aktywności fizycznej, celów zdrowotnych i sylwetkowych. Jest jednak kilka kluczowych zasad, bez których nie ma mowy o zdrowym odżywianiu. Zmianę nawyków żywieniowych najlepiej zacząć właśnie od nich.
- Ogranicz żywność wysokoprzetworzoną – Wybieraj prawdziwą żywność zamiast gotowych dań z długim składem, a tym bardziej dań instant. Im bliżej natury, tym lepiej. Im więcej musisz zrobić samodzielnie z produktem, tym zdrowiej. Stawiaj na świeże warzywa, owoce, mięso, jajka. Dodawaj kasze, nasiona roślin strączkowych, oleje, czasem nabiał. Ogranicz produkty wysokoprzetworzone, nie wyeliminuj. Gotowe pierogi lub skrzydełka w panierce raz na dwa tygodnie to nie problem.
- Wyeliminuj słodzone napoje – kolorowe napoje gazowane, napoje energetyczne, a nawet woda smakowa to po prostu źródła czystego cukru bez żadnych wartości odżywczych. Cukier rafinowany szkodzi zdrowiu na wielu płaszczyznach, a w dodatku jest wrogiem numer jeden ładnej sylwetki. W szklance coli znajduje się 25 gramów cukru (100 kcal), w szklance wody truskawkowej – 15 gramów (60 kcal). Są to ogromne ilości, w dodatku dostarczane w płynie. Niestety mamy skłonność do ignorowania kalorii dostarczanych w napojach, a potrafią one bardzo istotnie zaburzyć bilans energetyczny.
- Jedz tylko podczas głównych posiłków – jedz od 3 do 5 razy dziennie, a przy tym wyeliminuj przekąski, przegryzki, wszelkie drobiazgi, które po zliczeniu dają pokaźną ilość energii. Nie chodzi tylko o kalorie, ale też o to, aby nie zmuszać organizmu do trawienia cały czas. Rozpoczynanie kaskady procesów trawiennych co 2 godziny, a nawet częściej nie wpływa korzystnie na organizm.
- Słuchaj sygnałów ciała – od dawna zwraca się uwagę na to, aby nie przejadać się podczas posiłków. Aby kończyć jedzenie, gdy jeszcze nie czuje się wrażenia pełności. Jeść powoli, dając czas na przekazanie sygnałów o sytości z układu pokarmowego do mózgu. Jest to bardzo ważne, ponieważ żaden kalkulator kalorii nie jest w stanie powiedzieć ci, ile energii potrzebujesz, dokładniej niż twój organizm. Ponadto zapotrzebowanie na energię nie jest każdego dnia takie same i nie zależy ono jedynie od wysiłku fizycznego, ale też umysłowego.
- Jedz, kiedy jesteś głodny (naprawdę głodny!) – dopasuj ilość posiłków do swojego stylu życia. Nie musi być ich pięć. Wiele osób czuje się świetnie, jedząc trzy posiłki. Również pory posiłków nie muszą być sztywne i wyliczone co do minuty, a zależne od uczucia głodu, które może codziennie nieco się różnić. Jedyną zasadą związaną z porami posiłków, której dobrze jest przestrzegać, jest jedzenie najpóźniej 3 godziny przed snem. Jest to optymalny czas na strawienie posiłku, dający możliwość odpoczynku w nocy układowi trawiennemu.
Bez zdrowego odżywiania nie ma mowy o dobrym zdrowiu i ładnej sylwetce. Dieta może pomóc zapobiegać wielu chorobom, leczyć je na wczesnym stadium, wspomagać leczenie w stadiach zaawansowanych. Dobrze dopasowana do potrzeb organizmu dieta wydłuża życie i poprawia jego komfort.
Zdrowe odżywianie jest naprawdę proste. Bazując na pięciu powyższych zasadach, możesz realnie zmienić jakość swojej diety i sprawić, aby twój stan zdrowia, nastrój i wygląd uległ poprawie.
Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.