Pudełka z różnymi posiłkami

Zalety i wady diety pudełkowej

Przeczytaj w 3 min

Catering pudełkowy dla wielu osób wydaje się być rozwiązaniem idealnym: zróżnicowane posiłki, doskonale dopasowane do diety pod kątem składników i kalorii, codziennie inne dania dostarczone bezpośrednio pod drzwi naszego domu, niebanalne połączenia smaków, których sami nie mielibyśmy ochoty tworzyć i przede wszystkim oszczędność czasu na gotowaniu… To wszystko brzmi bardzo dobrze, jednak należy powiedzieć jasno: dieta pudełkowa ma swoje wady. Poznaj je, zanim zdecydujesz się na złożenie zamówienia w wybranym cateringu dietetycznym!

Potocznie zwana dieta pudełkowa cieszy się rosnącą popularnością. Dynamiczny tryb życia i konieczność łączenia wielu ról oraz obowiązków sprawia, że zdrowe odżywianie staje się dla nas dużym wyzwaniem. Umiejętne planowanie posiłków, a następnie przemyślane zakupy żywieniowe i urozmaicona kuchnia zajmują niemało czasu, który jeszcze pragniemy poświęcać na rozwój, realizację swoich pasji i wspólne chwile z bliskimi. Właśnie dlatego cateringi dietetyczne kuszą coraz mocniej – chociaż zdrowe jedzenie jest bardzo ważne, to jednak możliwość kupienia odrobiny więcej czasu w ciągu dnia nierzadko wydaje się po prostu bezcenna. Ale czy aby na pewno warto zdecydować się na dietę pudełkową?

Zalety diety pudełkowej – kiedy i dlaczego warto zdecydować się na catering dietetyczny?

Catering dietetyczny to z pewnością duży komfort psychiczny. Nie trzeba się martwić o zbilansowanie swojej diety i liczenie kalorii – wystarczy, że z oferty wybierzemy odpowiednią dietę i określimy kaloryczność zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Dzięki świadomemu, pudełkowemu odżywianiu jeśli mamy problem ze schudnięciem lub przybraniem na wadze, może nam się w końcu udać zrealizować swój cel. Decydując się na taką usługę możemy także zapomnieć o dużych zakupach i zacząć się zaopatrywać jedynie w najpotrzebniejsze produkty.

Dieta pudełkowa to również okazja do wypróbowania nowych smaków, po które sami byśmy na co dzień nie sięgnęli. Catering dietetyczny pozwala też ograniczyć zamawianie jedzenia do domu, zatem pomoże nam skutecznie pożegnać wieczory z pizzą i serialem. Mimo wszystko to jednak czas zaoszczędzony na gotowaniu i sprzątaniu po posiłkach dla wielu osób stanowi największy atut diety pudełkowej.

Wady diety pudełkowej – tak, catering dietetyczny naprawdę ma wady!

Pozornie doskonały sposób żywienia posiada jednak trochę minusów. Pierwszym z nich jest cena. Oczywiście finanse to zawsze kwestia indywidualna, niemniej jednak wielu osobom taki wybór zwyczajnie nie będzie się opłacał. Przeciętny koszt dnia diety to zazwyczaj około 50 zł, chociaż ceny mogą być zarówno znacznie wyższe, jak i trochę niższe (zwłaszcza jeśli korzystamy z oferty promocyjnej). Warto podliczyć swoje wydatki i nawet zakładając, że artykuły niespożywcze będziemy zamawiać do domu, dzięki czemu oszczędzimy trochę czasu na podróżach do sklepów i lekko zmniejszymy ewentualne wydatki na paliwo, to jednak może się okazać, iż nasze wyżywienie jest po prostu tańsze i wcale nie zabiera nam aż tak dużo czasu, aby przepłacać. Wad ciąg dalszy…

Wad jest jednak trochę więcej. Po pewnym czasie możemy zacząć mieć wrażenie, że posiłki, mimo znacznego zróżnicowania, zaczynają się powtarzać, a my tęsknimy za własną kuchnią lub daniami zamawianymi na wynos. Zwłaszcza, że gotując samodzielnie, jesteśmy pewni jakości, po którą sięgamy. Niektóre smaki z diety pudełkowej zapewne nie będą nam odpowiadać, przez co nieskończone danie może po prostu trafić do kosza. Zdarzają się również cateringowe wpadki, kiedy pewne składniki potraw są wątpliwej świeżości, dostawa jest pomylona, zamówienie błędnie dostarczone lub niedostarczone wcale – warto zrobić dobry research przed ostatecznym wyborem firmy cateringowej.

Do tego wszystkiego, w przypadku rodziców, niekiedy pojawia się problem z wyżywieniem dla dziecka, ponieważ niektóre firmy nie mają w swojej ofercie zestawów dla najmłodszych. Osoby, które pragną żyć zgodnie z ideą zero warte lub po prostu ograniczyć zużycie plastiku, mogą być również niezadowolone, gdyż wiele firm korzysta z plastikowych opakowań. Jak widzimy – mimo pierwszej fali entuzjazmu, wad jest jednak całkiem sporo.

Czy warto wykupić dietę pudełkową?

Jak widzimy, dieta pudełkowa ma wiele wad – mimo wszystko, jeśli priorytetem jest dla nas więcej wolnego czasu, to z pewnością warto się na nią zdecydować. Zawsze możemy zacząć od okresu testowego i ostatecznie zrezygnować z cateringu dietetycznego w perspektywie długofalowej. Z diety pudełkowej możemy też korzystać co jakiś czas, wedle potrzeb. Pamiętajmy jednak, aby zrobić dobry research i zapoznać się z opiniami o firmach przed złożeniem zamówienia!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.