Kobieta ćwicząca w domu

Aktywność fizyczna podczas pandemii?

Przeczytaj w 2 min

W związku z panującym na świecie zagrożeniem wywołanym przez wirusa SARS-CoV-2, wiele osób spędza obecnie czas wyłącznie we własnym domu, co często nie sprzyja aktywnemu stylowi życia. W dodatku obostrzenia związane z przemieszczaniem się oraz ograniczony dostęp do siłowni i innych ośrodków rekreacyjnych może tym bardziej potęgować problem dbania o odpowiednią ilość ruchu, konieczną do zachowania równowagi psychofizycznej. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Jak ćwiczyć w domu? Czy można być aktywnym fizycznie podczas pandemii?

Pandemia zaskoczyła wiele osób na całym świecie, a związane z nią obostrzenia sprawiły, że z dnia na dzień straciliśmy dostęp do swobodnego korzystania z siłowni, basenów lub zorganizowanych zajęć sportowych. Restrykcyjne zasady dotyczące przebywania poza domem doprowadziły do znacznego ograniczenia aktywności fizycznej. Co więcej, przebywanie przez cały czas w swoich czterech ścianach zadziałało na wielu z nas demotywująco pod kątem dbania o własne ciało i zdrowie. Czy da się przerwać ten marazm? Jak ćwiczyć w domu – co robić, kiedy siłownie są zamknięte?

Jak ćwiczyć w domu? Od czego zacząć przygotowania do ćwiczeń w domu?

Ćwiczenie w domu wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania oraz chęci. Motywację możemy znaleźć czytając artykuły na ten temat, przeglądając galerie z efektami, które pragniemy uzyskać lub oglądając poradniki video.

Trudno będzie nam jednak ćwiczyć, jeśli nie wydzielimy sobie do tego tymczasowej strefy: zbyt wiele rzeczy dookoła może nas rozpraszać. Warto zatem posprzątać miejsce, w którym będziemy wykonywać ćwiczenia i chwilowo ograniczyć liczbę przedmiotów w swoim najbliższym otoczeniu. Jeżeli jesteśmy już zmotywowani i mamy przygotowane swoje odpowiednie miejsce, musimy jeszcze wykonać rozgrzewkę przed treningiem. Rozgrzewka powinna trwać chociaż 10 minut. Przykładową rozgrzewkę z pewnością bez problemu znajdziemy na YouTubie. Jeśli mamy ochotę, włączmy swoją ulubioną muzykę, która może dodatkowo zmotywować nas do ruchu.

Z jakich przyrządów do ćwiczeń korzystać w domu?

Jest duże prawdopodobieństwo, że w domu nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem sportowym, do którego mamy swobodny dostęp na siłowni. Możemy jednak podejść do tematu kreatywnie. Zamiast ciężarów wybierajmy baniaki lub butelki z wodą, a nawet skrzynki, do których włożymy obciążające przedmioty. Jeżeli brakuje nam maty do ćwiczeń, skorzystajmy z koca lub dwóch. Profesjonalne maszyny do ćwiczeń będzie zastąpić znacznie trudniej, ale pamiętajmy, że to tylko przejściowa sytuacja – wybierzmy więc proste rozwiązania. Możemy np. przemyśleć zainstalowanie w domu drążka do podciągania lub zakup sztangi, którą później sobie zachowamy lub odsprzedamy. Rozważmy także mały sprzęt sportowy: dyskretny stepper, obciążniki na rzep, gumy sportowe, hula-hop z wypustkami lub hantle.

Nie musimy od razu wydawać dużych pieniędzy na te przyrządy: kompletujmy swój zestaw stopniowo, mając na uwadze, że za jakiś czas może nam już nie być tak potrzebny.

Czy warto wypróbować ćwiczenia online?

Ćwiczenia online mogą urozmaicić nasz trening. To świetna dawka nowych pomysłów i motywacji. Niezależnie od tego czy stawiamy na ćwiczenia siłowe, czy też wykonujemy głównie trening cardio, szukając ćwiczeń online zawsze sprawdzajmy źródła. Wybierajmy trenerów z doświadczeniem i wiedzą. Starajmy się także najpierw obejrzeć ćwiczenia, a dopiero później, za drugim razem, wykonać trening. Obserwujmy uważnie ruchy na ekranie i unikajmy ćwiczeń, których nie jesteśmy w stanie łatwo powtórzyć. Trenujmy odpowiedzialnie. Jeśli cokolwiek nas boli, przerwijmy aktywność. Ćwiczenia są bardzo ważne, ale zdrowie jest najważniejsze!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.