Kobieta ćwicząca na stepperze

Czy warto ćwiczyć na stepperze? Jakie efekty można osiągnąć?

Przeczytaj w 2 min

To małe i proste urządzenie może stać się naszym prawdziwym sprzymierzeńcem w procesie odchudzania. Stepper, bo o nim będzie dzisiaj mowa, jest prosty w obsłudze, niedrogi i, dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi, łatwy w przechowywaniu. Niestety ta ostatnia cecha często sprawia, że stepper szybko trafia na spód szafy lub do kartonu w piwnicy – zapomniany kurzy się przez długie miesiące, a czasem nawet lata. Jak tego uniknąć? Jak zmobilizować się do treningu na stepperze? I czy faktycznie można osiągnąć satysfakcjonujące efekty?

Jeśli planujesz kupić stepper, zastanów się dwa razy, zanim klikniesz „kup teraz” lub udasz się do najbliższego sklepu sportowego. Stepper to jedno z tych urządzeń, które po opadnięciu pierwszego przypływu entuzjazmu, szybko odchodzi w zapomnienie i ląduje w kącie, zbierając kurz przez długi czas.

Oczywiście jest wiele osób, dla których stepper stanowi alternatywę ćwiczeń na świeżym powietrzu, kiedy pogoda nie dopisuje, bądź jest ich jedyną formą ruchu – niemniej jednak trzeba naprawdę dużo motywacji, aby trenować regularnie jedynie na stepperze. Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na stepper klasyczny, czy też wybierzesz stepper skrętny, sprawdź, co warto wiedzieć o tym niepozornym urządzeniu i ewentualnych efektach.

Czy warto kupić stepper?

Każda forma aktywności fizycznej jest ważna. Jeśli:

  • ze względu na swój tryb życia masz ograniczony czas na trening i nie planujesz zapisać się na siłownię, basen lub zajęcia fitness;
  • bieganie lub rolki nie są dla Ciebie;
  • masz w domu mało miejsca i nie możesz sobie pozwolić na zakup większych urządzeń cardio, takich jak bieżnia lub orbitrek,

to stepper może być naprawdę dobrym rozwiązaniem na wprowadzenie porcji ruchu do swojego rozkładu dnia.

Ćwiczenie na stepperze jest ciche, dlatego to niewielkie urządzenie świetnie się spisze przy małych dzieciach.

Jeśli dopiero zaczynasz aktywność fizyczną, możesz wybrać klasyczny stepper prosty i sprawdzić, czy taki trening będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeżeli jednak od razu chcesz się zaopatrzyć w jeden, konkretny model na lata, rozważ zakup steppera wzbogaconego o linki do treningu ramion i pleców lub angażującego więcej partii mięśni steppera skrętnego. Co najważniejsze: niezależnie od typu steppera, każdy trening rozpoczynaj rozgrzewką! Zawsze przygotowuj swoje ciało do wysiłku!

Jakie efekty może przynieść ćwiczenie na stepperze?

Regularne treningi na stepperze (minimum 3 razy w tygodniu, po około czterdzieści minut), pomogą Ci wysmuklić sylwetkę, zgubić zbędne kilogramy oraz centymetry w obwodzie. Ujędrnisz ciało i poprawisz swoją kondycję.

Musisz jednak wiedzieć, że systematyczność jest kluczowa, a niektórym jest ją naprawdę trudno zachować, gdyż ćwiczenie na stepperze jest po prostu… monotonne. Nieustannie wykonujesz te same ruchy i oczywiście możesz urozmaicać swój trening np. poprzez zastosowanie obciążeń, jednak jego podstawa zawsze będzie taka sama. Jeśli Cię to nie zniechęca, przygotuj sobie motywującą playlistę lub stwórz spis seriali, które chcesz obejrzeć: takie rozwiązanie z pewnością umili Ci czas treningu.

Na stepperze możesz wykonywać interwały – rozważ także połączenie tych ćwiczeń z innym rodzajem aktywności fizycznej, aby angażować też inne mięśnie podczas treningów. Pamiętaj również, że stepper nie pomoże Ci w rozbudowaniu mięśni: nie obawiaj się zatem widocznego powiększenia ud i łydek!

Powodzenia!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.