Kobieta w ogrodniczym stroju trzyma świeżo wyrwanego z ziemi buraka

Burak – legalny doping dla każdego

Przeczytaj w 3 min

Osoby aktywnie fizycznie często szukają skutecznych sposobów na poprawę wytrzymałości i wydolności organizmu. Niestety w trakcie tych poszukiwań sięgają po środki farmakologiczne czy modne superfoods, które często swoją sławę zawdzięczają dobrej reklamie.

Okazuje się, że świętego Graala sportowców można spotkać nie tyle w chemicznych, niedozwolonych mieszankach, a w naturze. Jest nim wszystkim dobrze znany burak, przez wielu określany mianem „legalnego dopingu”. Najnowsze badania potwierdzają jego cudowne właściwości, dzięki czemu to warzywo może stać się skutecznym sposobem podnoszenia wydolności wśród zarówno osób traktujących sport amatorsko jak i wyczynowców.

Historia

Już 4000 lat temu w krajach śródziemnomorskich zauważono, że burak ma działanie wzmacniające i pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Jednak dopiero w czasach napoleońskich, kiedy odkryto możliwość pozyskiwania z niego cukru, zyskał on większą popularność.

Wartość odżywcza buraka

Kiedy przyjrzymy się właściwościom odżywczym jakie kryje w sobie pospolity burak, już nigdy nie spojrzymy na niego tak samo. To prawdziwy superfood, który jest cennym źródłem żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, potasu oraz cynku. Znajdziemy w nim również witaminy A, B1, B2, C i E. Ta lista dobroci mówi sama za siebie, ale to jeszcze nie wszystko co to czerwone warzywo może nam zaoferować.

Badanie kolarzy

Naukowcy z uniwersytetu w Exeter przeprowadzili badanie, które miało sprawdzić wpływ buraka na wyniki zawodowych kolarzy. Część sportowców musiała wypić sok buraczany, pozostali zaś otrzymali placebo. Wszyscy mieli za zadanie przejechać dwie trasy z maksymalną intensywnością: 4-kilometrową i 16-kilometrową. Wyniki badania niezaprzeczalnie dowiodły korzystnego wpływu buraków na sprawność kolarzy. Ci którzy wypili prawdziwy sok, krótszą trasę przemierzyli o 11 sekund szybciej, dłuższą zaś aż o 45 sekund. Do podobnych wyników dotarła grupa naukowców, która chciała sprawdzić czy jedzenie buraków wpływa równie korzystnie co picie soku z wyciśniętych warzyw. Badania prowadzone były na grupie osób trenujących okazjonalnie. Część z nich zjadała 200 gram ugotowanego buraka przed pokonaniem dystansu 5 km, pozostali dostawali placebo jakim w tym wypadku była żurawina. Okazało się, że po spożyciu buraków grupa testowa miała o ponad 3% większą prędkość niż grupa dostająca placebo. Może wydawać się to małą różnicą gdy jednak przeliczymy to na czas, to różnica w czasie na tym krótkim odcinku wynosiła aż 41 sekund. Jest to często więcej niż wynosi różnica między 1 a 3 miejscem na podium [1].

Legalny doping – jak to działa?

Co zatem kryje w sobie to niepozorne warzywo, że tak mocno wpływa na organizm? Wszystko to jest dziełem niezwykle korzystnych azotanów i azotynów. Substancje te, w naturalny sposób rozszerzają naczynia krwionośne, przez co do komórek mięśniowych może dotrzeć więcej tlenu. Dzięki temu, podczas wykonywania ćwiczeń, mięśnie mogą pracować dłużej i efektywniej. A to przekłada się z kolei na poprawę wydolności i jeszcze lepsze wyniki w sporcie. Stwierdzono nawet, że już 1 szklanka soku z buraków pozwala człowiekowi nurkującemu bez wyposażenia wstrzymać oddech o pół minuty dłużej niż zwykle.

Prawdziwy superfoods

Cała wartość płynąca z buraków nie kończy się jednak wraz z zejściem ze sportowej areny. Mają one ogromnie dużo właściwości, z których korzystamy każdego dnia. Buraki zapobiegają anemii, gdyż są bogatym źródłem żelaza. Poleca się je również nadciśnieniowcom, bo korzystnie wpływających na regulację ciśnienia krwi. Poza tym, mają pozytywne działanie na nasz mózg – dotleniają go, dzięki czemu pracuje on sprawniej, poprawia się nasza koncentracja i pamięć. Jest to również sprzymierzeniec w walce z grypą czy przeziębieniem. Dzięki ogromnej ilości witamin, które w sobie kryje, polepsza naszą odporność. Mówi się też o tym, że warzywo to może mieć także właściwości antynowotworowe.

Burakowe love

Wszystko wskazuje na to, że burak powinien na stałe zagościć na naszych talerzach. Najlepiej, jeśli będzie to w formie naturalnego, świeżo wyciśniętego soku, ale sprawdzi się również jako zakwas czy upieczony, jako element sałatki czy na kanapce. Na szczęście przepisów na ciekawe zastosowanie buraka w kuchni jest coraz więcej, a miłośników tego warzywa nieustannie przybywa i wcale nas to nie dziwi.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.