Grupa ludzi ćwiczy na siłowni

Stres na siłowni: jak go pokonać?

Przeczytaj w 2 min

Udało Ci się zapisać na siłownię i pragniesz wprowadzić więcej ruchu do swojego życia? Fantastycznie! Wydawałoby się, że teraz nie będzie już żadnych przeszkód stojących na drodze do Twojej wymarzonej sylwetki i bardziej aktywnej postawy. Czasem jednak taka przeszkoda się pojawia. Jest nią stres, towarzyszący wielu osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki na siłowni. Jak go pokonać?

Jeśli siłownia to dla Ciebie nowe otoczenie, w którym czujesz się niepewnie, to wiedz, że niemal każdy jej obecnie stały bywalec musiał dawniej przez to przejść! Wszyscy kiedyś zaczynaliśmy i, podobnie jak Ty, stresowaliśmy się. Te wszystkie maszyny, z których nie zawsze wiesz, jak prawidłowo korzystać lub jak je w ogóle uruchomić… ci onieśmielający ludzie, których liczna obecność może być momentami przytłaczająca… jest wiele powodów, które mogą wywoływać niepewność u osoby zaczynającej swoją przygodę z siłownią. Sprawdź, jak możesz spróbować je zwalczyć.

  1. Pamiętaj, że każdy kiedyś przechodził ten sam etap, dlatego nie bój się osądzania przez innych: pytaj ich śmiało, jeżeli czegoś nie wiesz. Na siłownię przychodzi się po to, aby ćwiczyć i pracować nad sobą, a nie oceniać innych ludzi. Członkowie siłowni lub osoby na niej pracujące na pewno chętnie udzielą Ci pomocy, jeżeli tylko będziesz jej potrzebować i o nią poprosisz. Pomyśl, że od teraz jesteś częścią pewnej nowej społeczności i nie zakładaj na wyrost, że ktoś w niej zachowa się wobec Ciebie nieprzyjaźnie. Możesz spróbować poszukać odpowiednich grup lub stron w social media, które zrzeszają osoby korzystające z tej samej siłowni. Jeśli masz problem z nawiązaniem pierwszego kontaktu na żywo, wyślij do kogoś wiadomość lub odezwij się w komentarzu.
  2. Słuchaj muzyki. Jeżeli stresują Cię inni ludzie i to, co się dzieje dookoła, po prostu załóż słuchawki na uszy i postaraj się odciąć od otaczającego Cię zgiełku. Skup się na wykonywanych ćwiczeniach przy dźwiękach ulubionej piosenki.
  3. Choć może to być zaskakujące, niektórzy z nas obawiają się pokazać oznaki wysiłku lub zmęczenia podczas ćwiczeń. Wiedz, że nie musisz przed nikim pozować! Właśnie po to idziesz na siłownię, żeby się zmęczyć. Nie krępuj się, jeżeli dyszysz, czerwieniejesz lub mocno się pocisz. To zupełnie normalne i nikt Cię nie będzie z tego powodu oceniał. Jeśli na Twojej siłowni jest telewizor, skoncentruj się na nim i postaraj się wyłącznie robić swoje, tak jakby nikogo innego nie było wokół Ciebie.
  4. Nie martw się także tym, jak się ubrać, uczesać lub czy można ćwiczyć w makijażu. Nie zastanawiaj się nad tym, co powiedzą inni – ubieraj się tak, żeby Ci było wygodnie i wyglądaj tak, jak tylko chcesz. To Ty masz się czuć dobrze i czerpać satysfakcję z ćwiczeń. Na siłownię chodzisz wyłącznie dla siebie! Myśl przede wszystkim o efektach, które pragniesz osiągnąć. Jeżeli stresuje Cię kwestia wyglądu, to pamiętaj, że większość siłowni ma dobrze wyposażone przebieralnie, w których możesz np. w dowolnej chwili poprawić swoją fryzurę.
  5. Jeśli czujesz się niepewnie wśród otaczających Cię osób i to Cię zniechęca do regularnego odwiedzania siłowni, postaraj się namówić kogoś znajomego, aby zapisał się razem z Tobą. Bliska osoba doda Ci otuchy, a prędzej czy później na pewno poznasz także kogoś sympatycznego, przy kim po prostu poczujesz się pewniej.

Pamiętaj: dasz sobie ze wszystkim radę! Wystarczy trochę czasu i przywykniesz do klimatu siłowni. Od teraz jesteś przecież jej częścią!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.