Zegarek sportowy

Polecane zegarki dla triathlonisty

Przeczytaj w 2 min

Triathlon to niezwykle wymagający sport, również dla naszego sprzętu, który musi sprawdzić się zarówno podczas biegu, jazdy na rowerze jak i w wodzie. Niezawodny zegarek sportowy może zmienić jakość twoich treningów. Pozostaje tylko pytanie jak go znaleźć?

Przy wyborze sportowego zegarka trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Nasz sprzęt spędzi z nami wiele czasu w wodzie, dlatego niezmiernie istotny jest wysoki poziom wodoszczelności. Warto rozglądać się za oznaczeniem 100 m lub 10 ATM, które daje nam pewność, że unikniemy awarii podczas treningu w wodzie. Istotna jest również funkcja śledzenia naszego położenia, dlatego czuły odbiornik GPS jest nie do przecenienia. Kolejny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to czas pracy na jednej baterii. Szczególnie ważne jest to dla długodystansowców: ultramaratończyków czy uczestników IronMana. Zegarek dla triathlonisty powinien posiadać opcję łączenia trzech aktywności – pływania, roweru i biegania – w jeden trening. Pomoże w tym tryb multisport, który zarejestruje cały trening jako jedną aktywność. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w trakcie zawodów, gdyż za pomocą jednego przycisku można zmienić dyscyplinę. Oto znane i lubiane zegarki, które sprawdzą się w każdych warunkach:

GPS TomTom Multi-Sport Cardio

Choć od jego premiery upłynęło już naprawdę sporo czasu, to wciąż jest chętnie kupowany przez triathlonistów. Niektórzy nawet twierdzą, że jest to jeden z najlepszych multisportowych zegarków. Ten model mierzy tętno z nadgarstka, a nie z pasa piersiowego. Po zakończonym wysiłku można sprawdzić, ile procent treningu wykonywało się w danym zakresie tętna. Jego obsługa jest bardzo prosta, dlatego świetnie sprawdzi się u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z triathlonem.

Garmin Fenix 5 i Fenix 5 Plus

Urządzenie, które sprawdzi się w każdej sytuacji, zarówno na treningu jak i w towarzystwie marynarki wieczorową porą. Jego klasyczny wygląd to oczywiście nie jedyny plus – jest to zegarek z najwyższej półki. Może pochwalić się zestawem nowoczesnych czujników GPS i GLONASS, 3-osiowym kompasem z żyroskopem oraz sensorem tętna Elevate. Zegarek posiada również moduły łączności Wi-Fi oraz Bluetooth. Model Fenix 5 Plus został wyposażony dodatkowo w odtwarzacz muzyki, mapę, a także funkcję płatności zegarkiem.

Garmin Forerunner 935

W tym modelu, podobnie jak w Fenix 5, niżej zamieszczony jest czujnik pomiaru tętna, dzięki czemu zegarek jest jeszcze wygodniejszy. Waży zaledwie 49g oraz jest w pełni wodoszczelny. Pod względem funkcjonalnym Forerunner 935 przypomina serię Fenix 5. Ten model możemy dostać w dwóch wariantach: jako sam zegarek lub w zestawie z czujnikami tętna Garmin HRM TRI i Garmin HRM Swim, a także specjalnym uchwytem, dzięki któremu sprawnie przypniemy go na kierownicę.

Suunto Ambit3 Peak Sapphire (HR)

To wszechstronny zegarek sportowy. Znajdziemy w nim osobne tryby treningowe do monitorowania wszystkich aktywności, które składają się na triatlon. Jedną z największych zalet tego modelu jest jego długość działania z włączonym trybem GPS. W zależności od zapotrzebowania i ustawionej częstotliwości zapisu zegarek będzie działał 20, 30 lub nawet 200 godzin. Suunto doceniany jest również za ładny wygląd, gdyż nadaje się do noszenia na co dzień.

Garmin Forerunner 945

Topowa seria zegarków została odświeżona dzięki temu modelowi. Choć jego kształt jest taki sam jak u Forerunner 935, to zyskał on nowe funkcje. Znajdziemy w nim mapę całej Europy z funkcjami nawigacyjnymi, opcję płacenia zegarkiem oraz bezprzewodowy odtwarzacz muzyki.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.