Obciążniki na kostki

Obciążniki na kostki: co warto o nich wiedzieć?

Przeczytaj w 2 min

Obciążniki mogą stanowić świetny sposób na urozmaicenie domowych treningów. Jak jednak dobrać odpowiedni ciężar? I co warto wiedzieć na temat obciążników przed rozpoczęciem ćwiczeń z ich użyciem?

Obciążniki na kostki najczęściej wykorzystujemy do dociążenia rąk oraz nóg podczas treningu: pozwalają nam zwiększyć jego efektywność poprzez mocniejsze zaangażowanie mięśni. Te poręczne opaski, występujące w różnych kolorach, zazwyczaj są zapinane na rzep, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować je do swojego rozmiaru.

Obciążniki są stosowane głównie w treningu domowym, kiedy proste ćwiczenia aerobowe przestają nam już wystarczać i pragniemy zwiększyć ich intensywność. Taka forma urozmaicenia niesie jednak pewne ryzyko: bez porady doświadczonego trenera personalnego możemy niewłaściwie dobrać ciężar lub nieprawidłowo wykonywać ćwiczenia z zastosowaniem obciążników, przez co szybko nabawimy się kontuzji. Jeżeli decydujemy się na zakup obciążników i pragniemy włączyć je do swoich domowych treningów, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, aby zmniejszyć ryzyko urazu.

Obciążniki: jak je dobierać?

W zestawie najczęściej znajdziemy dwa obciążniki o tej samej wadze: ciężar powinniśmy dobrać adekwatnie do swojego doświadczenia. Osoby początkujące powinny zacząć od małych obciążeń (0,25 kg 0,5 kg, 0,75 kg). Ciężar zwiększajmy stopniowo: najlepiej o maksymalnie pół kilograma. Nie róbmy tego jednak z treningu na trening – przywyknijmy najpierw do mniejszego obciążenia i poćwiczmy tak regularnie chociaż miesiąc, przyzwyczajając swoje mięśnie do dodatkowego wysiłku. Zbyt szybkie i częste zmiany ciężarów lub zbyt duży ciężar na starcie mogą przyczynić się do powstania kontuzji (często do urazów stawów, dyskwalifikujących nas niestety ze sportu na jakiś czas).

Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, dlatego starajmy się zasięgnąć rady kogoś bardziej doświadczonego, najlepiej trenera personalnego, kiedy decydujemy się na rozpoczęcie lub rozszerzenie treningu z zastosowaniem obciążenia. Zwróćmy także uwagę na jakość obciążników: upewnijmy się, że zapięcie jest porządne, dzięki czemu przyrząd nie będzie zmieniał położenia lub odpinał się podczas treningu.

Obciążniki: jak je wykorzystać podczas treningu?

Obciążniki w formie opasek na rzep możemy zastosować zarówno podczas treningu rąk, jak i nóg. Wiele osób decyduje się na ich założenie w czasie wykonywania ćwiczeń video ze swoimi ulubionymi trenerami. Jest to z pewnością urozmaicenie rutynowej sekwencji ruchów. Obciążniki możemy także zastosować jako hantle, jeśli takie rozwiązanie będzie dla nas wygodne. Wymachy oraz wypady z użyciem obciążników pozwolą nam szybciej cieszyć się efektami ćwiczeń. Dzięki obciążnikom wzmocnimy mięśnie i podkręcimy intensywność wysiłku. Pamiętajmy jednak, aby odpowiedzialnie dobierać ciężar i zawsze przerywać ćwiczenia, jeśli tylko wystąpią u nas dolegliwości bólowe! Ponadto wszelkie wątpliwości zawsze konsultujmy z trenerami personalnymi i lekarzami ortopedii.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.