Dwie kobiety oparte o siebie plecami

Ładna sylwetka – dieta czy ćwiczenia – co jest ważniejsze?

Przeczytaj w 4 min

Wedle dzisiejszych norm społecznych ładna sylwetka charakteryzuje się odpowiednimi kształtami, lekko zarysowanymi mięśniami i normalnym lub niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Słowem sylwetka powinna być jędrna i sprężysta.

Czym jest ładna sylwetka?

Efekt taki możemy uzyskać jedynie dzięki dbaniu o odpowiednie odżywianie, regularną aktywności fizyczną oraz regenerację, czyli odpowiednią ilość snu. Dbając o te parametry każdy jest w stanie wedle swoich predyspozycji genetycznych uzyskać ładną sylwetkę. Lecz to czy jest ona ładna czy nie polegać będzie już na ocenie innych. Samemu ciężko jest zauważyć takie zmiany. Natomiast waga nie jest dobrym wyznacznikiem ładnej sylwetki. Jest to tylko jeden z parametrów.

Czym jest dieta?

„Daita” ze starogreckiego to inaczej styl życia. Są to więc wszystkie elementy wchodzące w jego skład jak zdrowe nawyki żywieniowe, odpowiednia ilość aktywności fizycznej, odpowiednia ilość snu. W naszej kulturze słowu „dieta” przypisuje się wyłącznie znaczenie w kontekście żywieniowym. Tak więc każdy ma swoją dietę, bo wszyscy musimy jeść. Czy jest ona zdrowa czy nie zależy już od własnych wyborów. Jednak bez zdrowego odżywiania nie będzie ładnej sylwetki.

Czym jest aktywność fizyczna?

Aktywność fizyczna jest to suma wszystkich czynności jakie podejmujemy w ciągu dnia, które wymagają od nas ruchu. Aktywność fizyczną możemy podzielić na spontaniczną i planowaną. Spontaniczna aktywność fizyczna to suma wszystkich ruchów i kroków jakie wykonujemy.

Czy możemy być aktywni fizycznie bez uprawiania ćwiczeń?

Jak najbardziej. Możemy być aktywni fizycznie dużo się ruszając, chodząc po schodach, robiąc dziennie ilość kroków większą niż wynosi średnia czyli ok 8,000. Wstając często z krzesła czy fotela. Sprzątając, pracując w ogrodzie, robiąc zakupy, zajmując się dziećmi. To wszystko jest aktywnością fizyczną.

Natomiast każda planowana aktywność będzie dodatkiem do naszej codziennej spontanicznej aktywności fizycznej. Planowane ćwiczenia są bardzo przydatne w uzyskaniu zgrabnej sylwetki. Sprawiają, że ciało zaczyna wyglądać bardziej sprężyście. Lecz wpływają również pozytywnie na psychikę. Co może być nawet ważniejsze. Dzięki uwolnieniu hormonów szczęścia takich jak dopamina i serotonina sylwetka nawet bez zmian zaczyna nam się coraz bardziej podobać.

Jak zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie to zawsze wybory. Kroki, które kierują nas w stronę zdrowia i zgrabnej sylwetki lub wręcz przeciwnie. Mogę posłużyć się tutaj przykładem owoców. Owoce są zdrowe z czym pewnie każdy się zgodzi. Jednak jeżeli zrobimy z nich sok i pozbędziemy się cennego błonnika już takie zdrowe nie będą. Podobnie jest z pieczywem. Chleb pełnoziarnisty będzie zdrowym rozwiązaniem w porównaniu do białego lecz będzie gorszym rozwiązaniem w porównaniu do kaszy. Kasza jest najbardziej naturalnym i nieprzetworzonym zbożem. Chleb nawet pełnoziarnisty jest już poddany wielu procesom oraz zawiera sól, której działanie wpływa wątpliwie na zdrowie.

Jak wyrobić zdrowe nawyki?

Zdrowe nawyki to kwestia połączeń w mózgu. Im dłużej coś powtarzamy tym lepiej się to utrwala. Tak więc aby wyrobić zdrowe nawyki warto przez jakiś czas skupić się na nowej czynności. Doskonalić ją aż w mózgu będzie wystarczająco dużo połączeń aby czynność ta była automatyczna. Nazywamy to neurogenezą. Według niektórych danych aby wyrobić nowy nawyk należy go powtarzać tyle miesięcy ile lat kultywowało się poprzedni. Więc jeżeli przez 20 lat jedliście słodycze, należy pracować 20 miesięcy aby wyrobić zdrowy nawyk sięgania po zdrową przekąskę.

Jak zbilansować dietę?

Bilansowanie diety jest niezwykle proste. Radzili sobie z tym wszyscy nasi przodkowie nie mając kompletnie żadnej wiedzy o dietetyce. Pamiętajcie, że aby zbilansować dietę powinny pojawiać się wszystkie produkty zalecane. Dobrze opisuje to piramida zdrowego żywienia opublikowana przez Instytut Żywności I Żywienia. Ważne zasady dla zachowania szczupłej sylwetki to aby do każdego posiłku pojawiały się warzywa. Minimum 500g dziennie. Dobrze aby do tego pojawiały się też 1-2 razy dziennie owoce. Jakie warzywa i owoce wybierać? Kieruj się kolorem. Im bardziej kolorowe i różnorodne tym lepiej.

Jak się zdrowo odżywiać?

Ogólne zasady zdrowego żywienia polegają na konsumpcji różnych grup produktów z przewagą produktów roślinnych. Nie za dużo i nie za mało. Jeżeli odnajdziesz swój złoty środek cała reszta powinna być prosta. Zwracaj uwagę na tłuszcze, ponieważ jest to najbardziej kaloryczny element na ziemi. Jeden gram tłuszczu zawiera 9 kcal. Więc jeżeli sałatkę zawierającą 200kcal polejesz 3 łyżkami oliwy to możesz uzyskać danie które będzie miało 500kcal.

Co rozumiemy przez zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie to odżywianie świadome. Zastanów się przed każdym posiłkiem jak wpłynie on na twoje zdrowie. Ważna jest również różnorodność produktów. Dobrym wyznacznikiem zdrowego odżywiania są kolory. Im bardziej kolorowe jest jedzenie tym będzie dla nas zdrowsze. I nie mówię tutaj o kolorowych słodyczach a o owocach i warzywach oraz przyprawach.

Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Najtrudniejszy jest początek. Jeżeli więc uważasz, że wcześniej nie do końca twoje odżywianie było zdrowe zacznij od małych kroków. Sprawdź czy do śniadania pojawia się porcja warzyw lub owoców. Zamień białe pieczywo, biały makaron, biały ryż na pełnoziarniste. Uważaj na dodane cukry i tłuszcze. Te składniki nie sycą a mają negatywne działanie na sylwetkę. Tak więc zastąp cukier owocami a tłuszcze orzechami. Pamiętaj aby pić odpowiednią ilość wody.

Podsumowanie

Wielu profesjonalistów powie, że „sylwetkę buduje się w kuchni a nie na siłowni”. Sam w pełni podpisuje się pod tym twierdzeniem. Aby zadbać o sylwetkę pamiętaj, że dieta powinna być odżywcza i niezbyt kaloryczna. Aby ograniczyć kalorie zamień 3 kanapki na 2 i pokrojoną paprykę, ogórka lub pomidora. Pamiętaj aby jeden z posiłków była to sałatka wielkości twojej głowy, uważaj jednak na tłuszcze. Smacznym dressingiem czy oliwą możemy bez problemu ze smacznej sałatki zrobić prawdziwą bombę kaloryczną.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Mikołaj Choroszyński

Dietetyk, psychodietetyk, badacz, wykładowca akademicki i autor bestsellerowych publikacji poświęconych odżywianiu.