Kobieta przygotowuje się do ćwiczenia w domu

Jak bezpiecznie ćwiczyć w domu?

Przeczytaj w 2 min

Wiele osób stawia na aktywność fizyczną we własnym domu zamiast np. na siłowni. Jest to świetny sposób, jeśli potrzebujemy elastycznie dostosowywać trening do reszty swoich planów. Ale czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Czy w domu da się ćwiczyć całkowicie bezpiecznie?

Ćwiczenia w domu mają wiele zalet: możemy je wykonywać wtedy, kiedy mamy czas i chęci. Nie musimy wydawać środków np. na karnet na siłownię. Możemy także komfortowo ćwiczyć w samotności, jeśli nie przepadamy za towarzystwem wielu obcych osób; bez zbędnego stresu o swój strój czy też wygląd, co jest dla niektórych istotną kwestią. Sami decydujemy o wszystkim, również o intensywności i długości treningu. Niestety ćwiczenia w domu mają też trochę wad. Jakich dokładnie?

Wady ćwiczenia w domu

Niektórym trudniej jest się zmobilizować do ćwiczeń w domu: wokół znajduje się wiele rozpraszających rzeczy lub… osób. W dodatku nie ma przy nas trenerki lub trenera którzy mogliby służyć radą z zakresu prawidłowości wykonywanych ćwiczeń, ewentualnych zmian w planie treningowym lub kwestii żywieniowych. Wadą ćwiczeń w domu często jest również ograniczony dostęp do sprzętu, który na siłowni nierzadko pomaga urozmaicić swoją aktywność fizyczną. Jednak główną wadą ćwiczeń w domu jest ryzyko kontuzji – nie zawsze możemy samodzielnie skontrolować swoją postawę podczas ćwiczeń. Czasem nie wiemy także, czy poszczególne sekwencje ruchów są dla nas bezpieczne oraz odpowiednio lekkie. Jak zatem bezpiecznie ćwiczyć w domu?

Jak ćwiczyć w domu w sposób bezpieczny?

Poznaj zasady bezpiecznego ćwiczenia w domu i upewnij się, że podchodzisz do aktywności fizycznej odpowiedzialnie!

  1. Aby ćwiczyć bezpieczne w domu, za każdym razem sprawdź, czy masz odpowiednio przygotowaną przestrzeń – czy nie zagrażają Ci żadne przedmioty, które przypadkowo mogą na Ciebie spaść.
  2. Wybieraj zestawy ćwiczeń, które nie są obciążające dla kręgosłupa i kolan, czyli np. nie zawierają elementów z tupaniem i sekwencji gwałtownych ruchów rozpoczynających się od szyi.
  3. Jeżeli oglądasz treningi w internecie, wybieraj trenerów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu ćwiczeń – weryfikuj źródła! Czytaj komentarze innych użytkowników, sprawdzając, czy mają uwagi merytoryczne do zawartości video.
  4. Staraj się znaleźć więcej informacji o prawidłowej technice wykonywania danego ćwiczenia przed jego rozpoczęciem. Obejrzyj zalecenia dotyczące prawidłowej postawy.
  5. Upewnij się, że Twoje podłoże jest dostosowane do określonej aktywności – czyli nie jest albo za twarde, albo za miękkie.
  6. Zadbaj o prawidłowy dobór obuwia: niewłaściwe obuwie może zwiększyć ryzyko kontuzji.
  7. Wykonuj rozgrzewkę! Prawidłowo wykonana rozgrzewka przygotowuje ciało do ruchu.
  8. Jeżeli nie masz pewności, że dane ćwiczenie będzie dla Ciebie bezpieczne lub dostosowane do Twojego poziomu zaawansowania, pomiń je – poszukaj czegoś łatwiejszego.
  9. Pamiętaj o prawidłowym zaplanowaniu posiłków. Nie ćwicz, jeśli odczuwasz głód lub przejedzenie. W innym przypadku może wystąpić ryzyko zasłabnięcia lub dyskomfortu żołądka.
  10. Stopniuj wysiłek. Pamiętaj, że koniec treningu powinien być spokojniejszy – daj swojemu organizmowi czas na uspokojenie. Nie popadaj w skrajności pod kątem intensywności bądź tempa.

Przede wszystkim jednak ćwicz w komfortowy dla siebie sposób. Skup się na tym, żeby ćwiczenia były przyjemnie angażujące i odstresowujące!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.