Kobieta trzymająca się za skórę na brzuchu

Czy da się szybko schudnąć w bezpieczny sposób?

Przeczytaj w 2 min

Kiedy nadchodzi lato i nieuchronnie zbliża się sezon plażowy, wiele osób zadaje sobie pytanie: jak szybko schudnąć w bezpieczny sposób? Cudowne diety, więcej ruchu, a może zabiegi wyszczuplające?

Pomysłów jest wiele – gorzej z faktycznymi efektami, a raczej efektami bezpiecznymi dla zdrowia i w dodatku długofalowymi. Jak je osiągnąć? I czy da się to zrobić w szybki sposób?


Walka z dodatkowymi, zbędnymi kilogramami powinna być rozsądnie rozłożona w czasie i przeprowadzana stopniowo. Niestety w praktyce często wygląda to tak, że wraz z nadejściem wiosny lub początkiem lata wiele osób postanawia szybko schudnąć, aby podczas urlopu dobrze prezentować się w stroju kąpielowym lub po prostu w krótszej niż zwykle odzieży. Szybkie chudnięcie polegające na głodówkach lub istnie wykańczających treningach nie jest ani zdrowe, ani bezpieczne. Co zatem można zrobić, aby w krótkim czasie wyglądać szczuplej? Jak osiągnąć to w bezpieczny sposób?

Zmiana nawyków żywieniowych – do wdrożenia od zaraz!

O ile głodówki i drastyczne ograniczenia kaloryczne nie są dobrym pomysłem, o tyle proste zmiany, wprowadzane stopniowo mogą sprawić, że szybko zauważymy subtelne efekty w wyglądzie swojego ciała. W pierwszej kolejności wyeliminujmy ze swojej diety lub znacznie ograniczmy słodzone, gazowane napoje. Pijmy dużo wody niegazowanej. Dodajmy do swoich posiłków błonnik i przyjmujmy go każdego dnia. Odstawmy także niezdrowe przekąski, takie jak chipsy, popcorn czy też słodycze i spróbujmy je zastąpić świeżymi owocami (unikajmy jednak wzmożonego spożywania tych najbardziej kalorycznych, takich jak np. winogrona czy banany). Starajmy się sięgać po ciemny makaron oraz brązowy ryż, zamiast po ich klasyczne wersje.

Spróbujmy również pilnować godzin posiłków, na tyle, na ile możemy. Unikajmy najadania się bezpośrednio przed sem i przede wszystkim wprowadzajmy te zmiany stopniowo. Pilnujmy, aby nie były to chwilowe decyzje poczynione w imię ładniejszej sylwetki. Im dłużej będziemy się do nich stosować i jeść świadomie, tym lepiej zadbamy o swój wygląd i zdrowie w perspektywie długofalowej. Co jeszcze możemy zrobić?

Ruch: aktywność fizyczna a szybkie chudnięcie

Nie decydujmy się na intensywne treningi w celu szybkiego zmniejszenia wagi, jeśli do tej pory prowadziliśmy siedzący tryb życia – jeśli nagle zaczniemy ostro trenować bez odpowiedniego przygotowania, to z dużym prawdopodobieństwem nabawimy się jedynie kontuzji, na przykład kontuzji stawów. Wprowadzajmy ruch stopniowo. Najpierw lekkie ćwiczenia rozciągające, później cardio dla początkujących. Taka dobrze dostosowana porcja ruchu może wpłynąć na naszą sylwetkę i przede wszystkim pozwoli nam zadbać o nią bezpiecznie.

Do ruchu możemy także dodać wizyty w saunie, jeśli skonsultujemy się wcześniej z lekarzem. Rozważmy również zabiegi na ciało. Czasem skóra, która nie jest wystarczająco jędrna, sprawia że wyglądajmy gorzej, pulchniej. Rozważmy masaże ciała (np. takie o działaniu antycellulitowym – bańką chińską), intensywne nawilżanie skóry balsamami, używanie rollera, a także peelingi (np. z kawy). Odpowiednio przygotowana skóra również może sprawić, że będziemy wyglądać jeszcze szczuplej!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.