Młoda kobieta z bólem stawów

Czy ChZS zagraża również młodym osobom?

Przeczytaj w 2 min

Choroba zwyrodnieniowa stawów zazwyczaj kojarzy nam się ze schorzeniem ludzi starszych. Niestety: młodsze pokolenia również mogą zmagać się z symptomami osteoartrozy. Jak rozpoznać ChZS? Kiedy młodzi ludzie znajdują się w grupie ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów doprowadza do zaburzenia procesów tworzenia chrząstki stawowej, a w efekcie: do jej zniszczenia, dodatkowo często uniemożliwiając swobodne poruszanie się. Niestety – to najczęstsze schorzenie układu ruchu, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Statystyki nie napawają optymizmem. Około 80% osób po pięćdziesiątym roku życia ma widoczne w badaniu RTG zmiany zwyrodnieniowe. W przypadku czterdziestolatków sytuacja jest odrobinę lepsza – zmiany zwyrodnieniowe ma jednak prawie 30% osób z tej grupy wiekowej. Niektóre odmiany osteoartrozy występują u osób jeszcze młodszych: przed trzydziestym rokiem życia. Ale co sprawia, że chorujemy na ChZS? Dlaczego to schorzenie zagraża także młodym osobom?

Choroba zwyrodnieniowa stawów: czynniki ryzyka. Co może się przyczynić do rozwoju osteoartrozy?

Wśród czynników ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów możemy wymienić:

  • obciążenie genetyczne
  • płeć żeńską
  • nadwagę
  • otyłość
  • uprawianie sportów (zwłaszcza wyczynowych)
  • słabe mięśnie otaczające stawy
  • nieprawidłową budowę stawu
  • czynniki zawodowe (ciężka praca fizyczna oraz taka w trybie całkowicie siedzącym)

U młodych ludzi głównym problemem mogą być nadwaga lub otyłość, które niestety stanowią rosnący problem w Polsce i na świecie. Właśnie dlatego tak ważna jest zdrowa dieta i odpowiednia porcja aktywności fizycznej. Szczupła sylwetka pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoartrozę. Należy jednak podkreślić, że osoby aktywnie uprawiające intensywny sport, zwłaszcza wyczynowy, również należą do grona zagrożonych chorobą zwyrodnieniową stawów. Paradoks polega na tym, że przetrenowane, zanadto angażowane do pracy stawy są bardziej podatne na uszkodzenia – zatem nie tylko obciążenie masą ciała, lecz także obciążenie w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej może doprowadzić do powstania zmian zwyrodnieniowych. Co zatem zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie chorobę zwyrodnieniową stawów? Jak reagować w takiej sytuacji?

Choroba zwyrodnieniowa stawów – co zrobić, kiedy podejrzewamy ją u siebie?

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie dokonywać diagnozy przez internet. Zapiszmy się na wizytę do lekarza i poinformujmy o wszystkich objawach. Ból stawów (zwłaszcza przy zmianie pozycji), sztywność stawów, ograniczenie ruchomości stawu – o tym powinniśmy poinformować specjalistę pod kątem diagnostyki ChZS. Po zebraniu wywiadu internista może nas skierować na konsultację ortopedyczną. Możemy też mieć zlecone rożne badania, takie jak np. USG lub RTG. Pamiętajmy jednak, że choroba zwyrodnieniowa stawów nie stanowi tak dużego problemu u młodych ludzi, jak na przykład zwykłe urazy i przeciążenia stawów. Nie panikujmy i nie wyrokujmy: diagnozę zawsze stawia lekarz!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Gabriela Wiśniewska

Biegaczka na diecie wegetariańskiej, miłośniczka wysokogórskich wędrówek oraz sportów zimowych. Badaczka dyskursu i autorka tekstów dla branży farmaceutycznej.